UPDATE:
Results from Day Four of the Masters, reports and photos to follow ...

Masters Day Four, Semi-Finals

Day Four, Semi-Finals

The Masters tournament has reached the semi finals stage, so some exciting matches are predicted with players vying to reach the finals tomorrow.

The first result of the day came from the Women’s Over 50’s where top seed and hot favourite Mandy Akin (Kent) beat Lesley Sturgess (Derbyshire) 3-0  9/1, 9/2, 9/0 in just 14 minutes. Akin will play Fran Wallis, the no 2 seed. Wallis beat Pippa Green 3-0 10/8 9/0, 9/0 in 23 minutes

Another swift semi followed in the men’s O50 when the number 1 seed Eamonn Price (Herts) despatched Dermott Hurford (Surrey) 9/0, 9/3, 9/0 in 20 minutes. Price’s opponent in the final will be 5/8 seed Ged Martin (Yorkshire) who overcame Darren Withy (Buckinghamshire) also seeded 5/8 in a 66 minute match 4/9, 9/1, 8/10, 9/3, 9/5.

The first upset of the day came in the Women’s O45 match between 2nd seed Rina Einy from Middlesex and  3/4 seed Andrea Santa Maria from Yorkshire. Santa Maria looked sharp from the off taking the 1st two games 9/2, 9/1 Einy battled back in a tight 3rd game, but Santa Maria held on to take it 10/8. Santa Maria will play top seed Nicky Horn, as Horn edged past Australia’s Katrina Hathaway 10/9, 9/6, 9/5 in 33 minutes

The 2nd upset came in the Women’s O55 semi when 3/4 seed Jill Campion beat top seed Jacky Gardner 3-1. Campion took the first 2 games , Gardner came back in the 3rd, but Campion held her nerve to take the 4th 10/8 and the match 3-1. Number 2 seed Pauline Douglas had an epic battle against 3/4 seed Lynne Davies. The first 2 games were exceptionally close with Douglas just grabbing them 9-5 and 10-8. Davies pulled one back in the 3rd taking it 9-6. Douglas stepped up her game in  the 4th and played some brilliant squash to take her through to the final with a 3-1 win.

South African Craig Van Der Wath booked his expected place in the O45 final beating Andrew Cross (D & C) 3-1 in 38 minutes 9/3, 9/2, 0/9, 9/2. His opponent will be 2nd seeded Frenchman Jean –Jacques Pineau who came from 1 down to overcome Norfolk’s David Youngs 6/9, 9/2, 9/1, 4/9.

Pat Kirton of Surrey seeded 1 made sure of his place in the O75 Final beating Lance Kinder 3-0 9/1, 9/1, 9/0 in 18 minutes, he will play 2nd seed John Woodliffe from Gloucestershire who edged past Suffolk’s Malcolm Gilham 9/2, 8/10, 9/4, 9/0 in 37 minutes

Jamie Goodrich seeded 1 in the Over 40’s eased through to the final beating Lancashire’s Glen Ragou 11/8, 15/13, 11/5 in 35 minutes. Nick Wall also did the job in his semi-final match against 3/4 seed Chris Stanley, winning 3-1 in 37 minutes. The final should be a great one with first and second seeds battling it out for the title.

Stephen Jackson has battled his way through into tomorrow’s O60 final by beating top seed David Manning. Manning had taken the 2nd game off Jackson 10-9, and the match was really hotting up when disaster struck and Manning had to retire due to injury. Manning’s opponent will be 2nd seed Nicholas Drysdale who had a relatively comfortable win against Ian Holmes 9/3, 9/2, 9/6.

Top seed in the O55’s Peter Alexander had a tough 5 game match lasting 65 minutes against 3/4 seed Duleep Adhihetty (Middx), Adhihetty took the first game 8/10, but Alexander took the second 9/5 and went 8/5 up in the 3rdand had to hold off a determined push by Adhihetty who brought it back to 9/7 before Alexander took it 10/9. Adhihetty took the 4th 9/7, but Alexander proved just too strong taking the 5th 9/5 to reach the final.  Alexander’s opponent in the final will be 3 / 4 seed Jeremy Goulding who took out 2nd seed Mark Cowley  3-1 in 41 minutes  9/0, 9/10, 9/3, 9/3.

3/4 seed Mike Clemson has caused quite an upset in the Men’s over 70 category, beating top seed William Wilson 3-0 in a swift 24 minutes.  Adrian Wright will be Clemson’s opponent tomorrow. The no 2 seed  started slowly losing the first game to Anthony Clifford, but got stronger as the match wore on, eventually winning 4/9, 9/4, 9/7, 9/3 in 30 minutes.

The Men’s Over 60 Final looks to be a cracker, with old friends Phil Ayton, seeded 1 and Brian Cook seeded 2 booking their places with comfortable semi final wins. Ayton beat Barry Featherstone 9/0, 9/2, 9/4 in 21 minutes and Cook beat Chris Goodbourn 9/1,9/3, 9/3 in 29 minutes.

Two results went against the odds in the Women’s O40’s. Firstly unseeded Sarah Parr from Berkshire overwhelmed the no 1 seed Claire Walker 3-0 9/7, 9/4, 9/5 in 32 minutes. Then another unseeded player Lancashire’s Amanda Warren beat the no 2 seed Isabelle Tweedle  3-1, 6/9, 9/0, 9/2, 9/5 in 39 minutes.

The Men’s O35 Final will be contested by the first and second seeds.  No 1 seed Scott Handley (Oxon) beat Kent’s Sam Stabler 11/2, 11/1, 11/3 in just 15 minutes, while Tim Burrell from Berkshire also won in 3 versus Rishad Pandole from India; 11/7, 11/4, 11/6.

The Finals start at 10 am tomorrow, so come along to the University for a great morning of world class masters play.

 


 Updated Draws

Men O35.pdf  | Men O40.pdf  |  Men O45.pdf  |  Men O50.pdf  |  Men O55.pdf  |  Men O60.pdf  |  Men O65.pdf  |  Men O70.pdf  |  Men O75.pdf  |  Women O40.pdf  |  Women O45.pdf  |  Women O50.pdf  |  Women O55.pdf


 

 

Results from Day Four of the Masters

Men Over 35 – Quarter-Final

24/05/2013:1* Scott Handley beat 5/8* Liam Nolan {Norfolk}  11-2, 11-1, 11-4 {18m}  ;3/4* Sam Stabler {Kent} beat Jonathan Slee {Durham & Cleveland}  Walkover  ;5/8* Rishad Pandole {India} beat 3/4* Mick Biggs {Middlesex}  8-11, 12-10, 6-11, 11-5, 13-11 {42m}  ;2* Tim Burrell {Berkshire} beat 5/8* Christian Donelan {Kent}  11-2, 11-8, 11-7 {32m}  ;

Men Over 35 – Semi-Final

25/05/2013:1* Scott Handley beat 3/4* Sam Stabler {Kent}  11-2, 11-1, 11-3 {15m}  ;2* Tim Burrell {Berkshire} beat 5/8* Rishad Pandole {India}  11-7, 11-4, 11-6 {39m}  ;

Men Over 40 – Quarter-Final

24/05/2013:1* Jamie Goodrich {Norfolk} beat 5/8* John Hanson {Yorkshire}  12-10, 8-11, 12-10, 11-4 {41m}  ;3/4* Glen Ragou {Lancashire} beat 5/8* Dovik Haruzi {Israel}  4-11, 14-12, 11-6, 6-11, 11-8 {59m}  ;3/4* Chris Stanley {Hertfordshire} beat 5/8* Anssi Maattanen  11-6, 11-8, 11-5 {25m}  ;2* Nick Wall {Yorkshire} beat 5/8* Stuart Summers {Hampshire}  11-8, 12-10, 11-4 {25m}  ;

Men Over 40 – Semi-Final

25/05/2013:1* Jamie Goodrich {Norfolk} beat 3/4* Glen Ragou {Lancashire}  11-8, 15-13, 11-5 {35m}  ;2* Nick Wall {Yorkshire} beat 3/4* Chris Stanley {Hertfordshire}  11-7, 11-5, 9-11, 11-8 {37m}  ;

Men Over 45 – Quarter-Final

24/05/2013:1* Criag Van Der Wath {South Africa} beat 5/8* Phillip Mockridge  9-4, 9-0, 9-1 {28m}  ;3/4* Andrew Cross {Durham & Cleveland} beat 9/16* Martin Geear {Leicestershire}  8-10, 9-7, 9-0, 9-6 {54m}  ;3/4* David Youngs {Norfolk} beat 5/8* Stephen McLoughlin {Hampshire}  9-7, 9-7, 9-4 {37m}  ;2* Jean-Jacques Pineau beat 5/8* Duane Harrison {Kent}  7-9, 9-6, 9-0, 9-4 {45m}  ;

Men Over 45 – Semi-Final

25/05/2013:1* Criag Van Der Wath {South Africa} beat 3/4* Andrew Cross {Durham & Cleveland}  9-3, 9-2, 0-9, 9-2 {38m}  ;2* Jean-Jacques Pineau beat 3/4* David Youngs {Norfolk}  6-9, 9-2, 9-1, 9-4 {42m}  ;

Men Over 50 – Quarter-Final

24/05/2013:1* Eamonn Price {Hertfordshire} beat Jonas Ulvsback {Sweden}  9-7, 9-5, 9-3 {54m}  ;5/8* Dermot Hurford beat 3/4* John Van Heeswijk {South Africa}  10-9, 9-2, 9-3 {33m}  ;5/8* Ged Martin {Yorkshire} beat 3/4* John Cordeaux {Norfolk}  4-9, 9-1, 9-3, 9-2 {40m}  ;5/8* Darren Withey {Buckinghamshire} beat 2* Jon Evans {Wales}  7-9, 9-10, 9-6, 9-0, 9-4 {64m}  ;

Men Over 50 – Semi-Final

25/05/2013:1* Eamonn Price {Hertfordshire} beat 5/8* Dermot Hurford  9-0, 9-3, 9-0 {20m}  ;5/8* Ged Martin {Yorkshire} beat 5/8* Darren Withey {Buckinghamshire}  4-9, 9-1, 8-10, 9-3, 9-5 {66m}  ;

Men Over 55 – Quarter-Final

24/05/2013:1* Peter Alexander beat 5/8* Derek Lawrence  9-3, 9-1, 6-9, 6-9, 9-5 {66m}  ;3/4* Duleep Adhihetty {Middlesex} beat 5/8* Stuart Hardy {Middlesex}  9-6, 1-9, 7-9, 9-2, 9-6 {51m}  ;3/4* Jeremy Goulding {Avon} beat 5/8* Steven Williams  9-4, 9-0, 9-2 {23m}  ;2* Mark Cowley {Middlesex} beat 9/16* Colin Shields {Durham & Cleveland}  9-1, 9-1, 9-5 {21m}  ;

Men Over 55 – Semi-Final

25/05/2013:1* Peter Alexander beat 3/4* Duleep Adhihetty {Middlesex}  8-10, 9-5, 10-9, 7-9, 9-5 {65m}  ;3/4* Jeremy Goulding {Avon} beat 2* Mark Cowley {Middlesex}  9-0, 9-10, 9-3, 9-3 {41m}  ;

Men Over 60 – Quarter-Final

24/05/2013:1* David Manning {Yorkshire} beat 5/8* John Goodrich  9-2, 9-6, 9-5 {34m}  ;5/8* Stephen Jackson {Surrey} beat 9/16* Neil Nightingale {Derbyshire}  9-5, 9-4, 9-5 {22m}  ;5/8* Ian Holmes {Northants} beat 3/4* Ronnie Bell {Cumbria}  10-8, 10-8, 8-10, 9-6 {43m}  ;2* Nicholas Drysdale {Avon} beat 9/16* Geoff Walton {Cheshire}  6-9, 5-9, 9-2, 9-0, 9-5 {40m}  ;

Men Over 60 – Semi-Final

25/05/2013:5/8* Stephen Jackson {Surrey} beat 1* David Manning {Yorkshire}  9-1, 9-10, 2-9 {Retired} {24m}  ;2* Nicholas Drysdale {Avon} beat 5/8* Ian Holmes {Northants}  9-3, 9-2, 9-6 {25m}  ;

Men Over 65 – Quarter-Final

24/05/2013:1* Phil Ayton {Sussex} beat 5/8* Howard Cherlin {Middlesex}  9-1, 9-0, 9-0 {14m}  ;3/4* Barry Featherstone {Hampshire} beat 5/8* Rodney Boswell {Cheshire}  5-9, 9-2, 9-3, 9-5 {36m}  ;3/4* Chris Goodbourn {Middlesex} beat 9/16* John Smith {Northumbria}  9-7, 9-4, 4-9, 9-5 {33m}  ;2* Brian Cook {Australia} beat 5/8* Aubrey Waddy {Buckinghamshire}  9-3, 9-1, 10-8 {30m}  ;

Men Over 65 – Semi-Final

25/05/2013:1* Phil Ayton {Sussex} beat 3/4* Barry Featherstone {Hampshire}  9-0, 9-2, 9-4 {21m}  ;2* Brian Cook {Australia} beat 3/4* Chris Goodbourn {Middlesex}  9-1, 9-3, 9-3 {29m}  ;

24/05/2013:1* William Wilson {Cheshire} beat 5/8* Andrew Beeston {Merseyside}  9-2, 9-6, 9-3 {23m}  ;3/4* Mike Clemson {Yorkshire} beat Eric Robinson {Wales}  9-4, 9-3, 9-3 {20m}  ;5/8* Anthony Clifford {Hertfordshire} beat 3/4* Brian Phillips {Berkshire}  9-5, 9-3, 9-4 {28m}  ;2* Adrian Wright {Nottinghamshire} beat Desmond Sacco  9-5, 9-0, 9-2 {20m}  ;

Men Over 70 – Semi-Final

25/05/2013:3/4* Mike Clemson {Yorkshire} beat 1* William Wilson {Cheshire}  9-3, 9-6, 9-0 {24m}  ;2* Adrian Wright {Nottinghamshire} beat 5/8* Anthony Clifford {Hertfordshire}  4-9, 9-4, 9-7, 9-3 {30m}  ;

Men Over 75 – Quarter-Final

24/05/2013:3/4* Lance Kinder beat Keith Allcock {Staffordshire}  9-4, 9-2, 9-3 {24m}  ;3/4* Malcolm Gilham {Suffolk} beat John Batty {Wales}  9-2, 9-0, 9-0 {14m}  ;

Men Over 75 – Semi-Final

25/05/2013:1* Pat Kirton {Surrey} beat 3/4* Lance Kinder  9-1, 9-1, 9-0 {18m}  ;2* John Woodliffe {Gloucestershire} beat 3/4* Malcolm Gilham {Suffolk}  9-2, 8-10, 9-4, 9-0 {37m}  ;

Women Over 40 – Quarter-Final

24/05/2013:1* Claire Walker {Yorkshire} beat Sara Caul  9-6, 9-1, 9-1 {23m}  ;Sarah Parr {Berkshire} beat 3/4* Sam Mueller {Buckinghamshire}  9-0, 9-5, 9-5 {20m}  ;Amanda Warren beat 3/4* Isabelle Tyrrell  9-6, 9-2, 6-9, 9-2 {33m}  ;2* Isabelle Tweedle {Surrey} beat Sue Smith  9-1, 9-2, 9-6 {20m}  ;

Women Over 40 – Semi-Final

25/05/2013:Sarah Parr {Berkshire} beat 1* Claire Walker {Yorkshire}  9-7, 9-4, 9-5 {32m}  ;Amanda Warren beat 2* Isabelle Tweedle {Surrey}  6-9, 9-0, 9-2, 9-5 {39m}  ;

Women Over 45 – Quarter-Final

24/05/2013:1* Nicky Horn {Yorkshire} beat Jo Brown {Middlesex}  9-4, 9-6, 9-0 {20m}  ;3/4* Katrina Hathaway beat Linda Winder {Cumbria}  9-3, 9-0, 9-3 {20m}  ;3/4* Andrea Santa Maria {Yorkshire} beat Annie Walton {Cambridgeshire}  9-0, 9-1, 9-3 {16m}  ;2* Rina Einy {Middlesex} beat Rachel Woolford {Warwickshire}  9-3, 9-2, 9-7 {24m}

Women Over 45 – Semi-Final

25/05/2013:1* Nicky Horn {Yorkshire} beat 3/4* Katrina Hathaway  10-9, 9-6, 9-5 {33m}  ;3/4* Andrea Santa Maria {Yorkshire} beat 2* Rina Einy {Middlesex}  9-2, 9-1, 10-8 {25m}  ;

Women Over 50 – Quarter-Final

1* Mandy Akin {Kent} beat Susan Pynegar {Nottinghamshire}  9-3, 9-2, 9-0 {16m}  ;3/4* Lesley Sturgess {Derbyshire} beat Sarah Howlett {Cambridgeshire}  9-6, 9-7, 8-10, 9-3 {31m}  ;Pippa Green {Avon} beat 3/4* Tamsin Bennett {Surrey}  9-3, 4-9, 7-9, 10-8, 9-3 {46m}  ;2* Fran Wallis {Lincolnshire} beat Carolyn Lindsay {Derbyshire}  9-3, 4-9, 9-3, 9-2 {27m}  ;

Women Over 50 – Semi-Final

25/05/2013:1* Mandy Akin {Kent} beat 3/4* Lesley Sturgess {Derbyshire}  9-1, 9-2, 9-0 {14m}  ;2* Fran Wallis {Lincolnshire} beat Pippa Green {Avon}  10-8, 9-0, 9-0 {23m}  ;

Women Over 55 – Quarter-Final

24/05/2013:3/4* Lynne Davies {Wales} beat Rebecca Moore {Cambridgeshire}  9-4, 9-4, 9-7 {20m}

Women Over 55 – Semi-Final

25/05/2013:3/4* Jill Campion {Middlesex} beat 1* Jacky Gardner {Durham & Cleveland}  9-6, 9-3, 5-9, 10-8 {36m}  ;2* Pauline Douglas {Scotland} beat 3/4* Lynne Davies {Wales}  9-5, 10-8, 6-9, 9-5 {40m}  ;

Women Over 60 –

Bett Dryhurst {Worcestershire} beat Jane Hill {Derbyshire}  Walkover  ;Jean Grainger {South Africa} beat Jane Hill {Derbyshire}  Walkover  ;